Dzień dziecka na starej fotografii

Przy Fabryce Porcelany Ćmielów, na terenie fabryki mieściły się w piętrowym domu żłobek i przedszkole, które zapewniały dzieciom opiekę , w czasie pracy rodziców. Kierowniczką żłobka była Pani W. Gręda. Pracowały tam opiekunki ale i dyplomowana pielęgniarka, które dbały o dzieci. Przyjmowano tam maluchy od 3 miesiąca życia, do lat 3. Matki miały wtedy 3 miesiące urlopu macierzyńskiego.

Przedszkole mieściło się na parterze. Kierowniczką była Pani Borecka, bardzo miła, ciepła osoba. Kierowała dosyć dużym zespołem, bo oprócz przedszkolanek, pracowały sprzątaczki, zaopatrzeniowiec p. A. Kwiatkowska i panie kucharki. Do przedszkola i do żłobka przyjmowano także dzieci, których rodzice pracowali poza fabryką. Na zdjęciu przedszkolacy w ozdobnych czapkach.

Panie pragnęły aby ten dzień różnił się od dni powszednich. Dzieci dostały paczki ze słodyczami. Organizowano im atrakcyjne zabawy, wyświetlano filmy.

Zdjęcie i opis autorstwa Pani Lena Płeszka.

Od prawej wychowawczynie p. Stasia Cichocka, p. Janina Wanat, opiekunka p .Bogda Zawisza( domek przy pompie na Sandomierskiej.

Zdjęcie z archiwum Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *